HA 60 - S 1 PC Mercedes-Benz ECONIC 6x2/4

Vozidlo se specifickým určením

Hadicový automobil HA 60 - S 1 PC - Mercedes-Benz ECONIC 6X2/4 patří mezi speciální požární automobily. Používá se pro dálkovou dopravu vody při hašení rozsáhlých požárů nebo pro rychlé přečerpávání velkého objemu vody. Kabina řidiče jsou místa pro přepravu požárního družstva 1+3.
Hadicový automobil je postaven na třínápravovém podvozku s pohonem první zadní nápravy. Přední náprava a druhá zadní náprava je tuhá, řiditelná. Všechny nápravy jsou odpruženy vzduchovými vaky. Automobil těžké hmotnostní třídy je určený k provozu po zpevněných komunikacích a je vybaven vlastním požárním čerpadlem o průtoku 6 000 litrů za minutu.
Nástavbu se skládá ze dvou samostatných částí - přední skříň pro požární příslušenství a zadní skříň pro požární hadice a čerpací zařízení. Kostry skříní jsou sešroubovány z hliníkových profilů pomocí prizmatických šroubovaných spojů a oplechovány hliníkovým plechem při použití technologie lepení. Boční otvory skříní jsou zakryty hliníkovými roletkami.
V přední skříni je umístěno mobilní svinovací zařízení na hadice. Pro snadnou manipulaci se svinovacím zařízením schrána vybavena zvedací plošinou.
V zadní skříni je vytvořen prostor s přepážkami pro uložení 62 kusů hadic o jednotkové délce 40 m. Hadice jsou opatřeny spojkami STORZ 125 se zajištěním proti rozpojení. Celková délka hadicového vedení tak může být až 2480 m. V přepážkách jsou hadice uloženy tzv. systémem „cik-cak“, kryté shrnovací plachtou. Na obou bocích za zadními koly jsou vytvořeny úložné prostory, ve kterých jsou umístěny výtlaky a požární příslušenství. V zadní části uprostřed, pod prostorem obsluhy je umístěno požární čerpadlo. Na zadní straně je umístěn žebřík pro výstup na horní plošinu. Tento žebřík a horní plošina je vybavena osvětlením, které se ovládá v kabině řidiče a v prostoru výstupu na horní plošinu.
Technické řešení uložení hadic umožňuje současné pokládání dvou hadicových vedení za jízdy vozidla do rychlosti 10 km za hodinu. Pro snadnější navádění hadic je v zadní části umístěno sklápěcí zařízení s naváděcími rolnami. Mezi ukládacími boxy ve střední části je vytvořena manipulační ulička, kde se pohybuje obsluha manipulující s hadicemi. 
Hadicový automobil může být použit ve spojení s požárním přívěsem, který je vybaven požárním čerpadlem o stejném výkonu.
Další informace o hadicovém automobilu najdete zde.

HA 60 - S 1 PC Mercedes-Benz ECONIC 6x2/4

TECHNICKÉ ÚDAJE

Rozměry vozidla
Délka 8 800 mm
Šířka 2 550 mm
Výška při pohotovostní hmotnosti 3 000 mm

Hmotnosti vozidla

Provozní 14 090 kg
Celková 26 000 kg

PODVOZEK

Typ ECONIC 2633 L/NLA
Typ motoru naftový, přeplňovaný, s přímým vstřikem paliva, chlazený vodou
Výkon motoru 240 kW/2 200 min-1
Motor splňuje emisní normu EURO5
Náhon 6x2/4 s pohonem první zadní nápravy
Převodovka automatická 6-ti stupňová s retarderem
Brzdový systém kotoučové brzdy na všech nápravách s ABS
Napětí elektrického systému 24 V (2 akumulátory 12 V / 200 Ah)
Objem palivové nádrže (nafta / AdBlue) 200 l / 25 l
Maximální rychlost vozidla 90 km/h

KABINA

Typ jednoprostorová nedělená, dvoudvéřová
Počet míst k sezení 1 + 3

NÁSTAVBA

Materiál rám vyroben z hliníkových profilů a polepen hliníkovým plechem

ČERPACÍ ZAŘÍZENÍ

Jmenovitý průtok vody 6 000 l/min
Jmenovitý pracovní tlak 1,0 MPa
Jmenovitá sací výška 3,0 m

HADICE

Rozměry hadice DN 125
Hadicové spojky STORZ 125
Počet hadic 62
Celková délka hadicového vedení 2 480 m

ALTERNATIVY

  • tažné zařízení pro přívěs
  • vyprošťovací lanový naviják s elektropohonem
  • hnaná náprava vybavena podmetacími řetězy

Technické změny vyhrazeny. 04/2014

(7045.01)

Fotogalerie - HA 60 - S 1 PC Mercedes-Benz ECONIC 6x2/4

>> více realizací


Pomůžeme Vám s výběrem vhodného automobilu

Plánujete nákup nové požární techniky? Rádi Vám poradíme a pomůžeme s výběrem. Pokud zadáváte výběrové řízení nebo jen potřebujete před důležitým rozhodnutím další informace. Oslovte nás prosím vypněním krátkého formuláře. V krátké době Vás budeme kontaktovat. Děkujeme.

Naši dodavatelé podvozků