CAS 30/6000/390 - S 2 Z T815-PR2 6x6.1

Rekonstrukce

Cisternová automobilová stříkačka CAS 30/6000/390 - S 2 Z(R) - T815-PR2 6x6.1 vznikla přestavbou a modernizací původního modelu CAS 32 - T815-PR2 6x6.1.
CAS je zásahový požární automobil určený pro přepravu požárního družstva 1+5, hasebních prostředků a hasiv k hašení požárů vysoce hořlavých látek vodou nebo pěnou při použití nízkého nebo vysokého tlaku vody i v místech s nedostatkem vody. CAS lze použít v řadové požární službě hasičských záchranných sborů, chemických továrnách, rafinériích, dolech, ve skladech hořlavých látek, popř. na letištích a v místech s vysokým rizikem požárního nebezpečí.

CAS 30/6000/390 - S 2 Z T815-PR2 6x6.1

TECHNICKÉ ÚDAJE

Rozměry vozidla
Délka(bez lanového navijáku) 8 620 mm
Šířka 2 550 mm
Výška 3 150 mm
Světlá výška pod nápravou 390 mm
Brodivost 1 200 mm
Hmotnosti vozidla
Provozní 13 040 kg
Celková 21 000 kg

PODVOZEK

Typ TATRA T815-PR2 6x6.1
Typ motoru TATRA T3-930.37
Výkon motoru 235 kW/2 200 min-1
Náhon 6x6 s připojitelným pohonem přední nápravy
Převodovka mechanická, 10 stupňů vpřed, 2 vzad
Brzdový systém nezávislé brzdové systémy: provozní, nouzový, parkovací
Napětí elektrického systému 24 V (2 akumulátory 12 V 180 Ah)
Objem palivové nádrže 150 l
Maximální rychlost vozidla 95 km/h

KABINA

Typ trambusová, 4dveřová, hydraulicky sklopná
Počet míst k sezení 1 + 1 + 4

NÁSTAVBA

Materiál rám vyroben z hliníkových profilů a polepen hliníkovým plechem

NÁDRŽE

Nádrž na vodu 6 000 l
Nádrž na pěnidlo 390 l

ČERPACÍ ZAŘÍZENÍ

Nízkotlak
Jmenovitý průtok 3 000 l/min
Jmenovitý pracovní tlak 1,0 MPa
Jmenovitá sací výška 3,0 m
Vysokotlak
Jmenovitý průtok 250 l/min
Jmenovitý pracovní tlak 4,0 MPa

PRŮTOKOVÝ NAVIJÁK

Rozměry hadice DN 25/60 m
Proudnice pistolová s možností regulace
průtoku a výstřikového kužele
Jmenovitý průtok 200 l/min
Jmenovitý pracovní tlak 4,0 MPa

ALTERNATIVY

 • vnější ukazatel hladiny vody
 • vnější ukazatel hladiny pěnidla
 • elektronická regulace přiměšování THTronic
 • lafetová proudnice
 • druhý průtokový naviják s hadicí DN 25/60 m a pistolovou
  proudnicí
 • přední trysky pro hašení při jízdě
 • tažné zařízení pro přívěs
 • vyprošťovací lanový naviják s elektropohonem
 • osvětlovací stožár
 • elektrocentrála

Technické změny vyhrazeny. 10/2014

(8125.01)

POPIS MODERNIZACE

PODVOZEK

Základem zůstává tatrovácký podvozek s výkyvnými polonápravami doplněný stabilizátory zadních náprav, novými tlumiči a polohovacími ventily vzduchového odpružení TATRA. Plněpohonný podvozek s připojitelným náhonem přední nápravy projde kompletní repasí, otryskáním a novou povrchovou úpravou. Na podvozku je umístěna nová čtyřdveřová, elektricky sklápěná kabina pro 6-ti člennou posádku s nadstandardním prostorem před druhou řadou sedadel. Možné je použití i kabiny krátké. Kabinu je možné vybavit klimatizací, nezávislým topením, elektricky ovládanými, vyhřívanými zpětnými zrcátky.
Je provedeno přetěsnění motoru, kontrola a seřízení čerpadla a vstřikovacích trysek a motor je vyzkoušen na zkušebním stavu. Možná je i zástavba nového motoru TATRA V8.
U převodovky je provedena kontrola synchronizace, vyměněny všechny pryžové části a po kompletaci s přídavnou převodovkou zkouška funkčnosti a těsnosti. Volitelně je možná zástavba automatizované převodovky TATRA-NORGREN.
Podvozek může být dále vybaven elektro a vzduchovými svazky pro přívěs. Místo standardně dodávaných pneumatik Barum 445/65R22,5 mohou být použity pneumatiky jiných značek, nebo pneumatiky o rozměru 14,00R20 s novými diskovými koly.

NÁSTAVBA

Původní požární nástavba kompletně nahrazena novou moderní nástavbou montovanou ze speciálních hliníkových profilů pomocí prizmatických šroubovaných spojů a oplechovanou hliníkovým plechem technologií lepení. Konstrukce podvozku umožňuje montáž nástavby bez pomocného rámu.
Nástavba je rozčleněna na 3 samostatně upevněné části:
- přední skříň pro příslušenství,
- zadní skříň pro příslušenství a čerpací zařízení,
- nádrž na vodu a pěnidlo.
Vnitřní výbava přední a zadní skříně je provedena z hliníkového profilovaného plechu. Stejným plechem je polepena i horní plošina skříní. Boční otvory skříní včetně spodních úložných prostorů jsou zakryty hliníkovými roletkami s průběžným madlem v celé šířce roletky. Pro osvětlení skříní slouží LED lišty.
Na zadní stěně zadní skříně jsou nahoru výklopné dveře zakrývající skříň s čerpacím zařízením včetně ovládacího panelu. Na zadní stěně je dále namontován žebřík s neklouzavou úpravou, sloužící pro výstup na horní pracovní plošinu.
Nádrž na vodu a pěnidlo tvoří jeden celek a je svařena z nerezového plechu jakosti AISI 316L a ošetřena pasivací. Nádrž je hranolovitého tvaru. Ve spodní části nádrže jsou navařeny konzoly, pomocí kterých je nádrž přišroubována na rámu podvozku. Obě nádrže jsou vybaveny zařízením na dálkovou kontrolu množství, včetně vnější signalizace na bocích.
V zadní skříni je namontováno požární čerpadlo podle ČSN EN 1028-1, které se skládá z nízko a vysokotlakého stupně.
Lafetová proudnice je odnímatelná. Připojuje se k výtlačnému potrubí pomocí rychloupínacího adaptéru. Pohyb otočné proudnice v horizontální rovině je 360°. Sklon proudnice je omezen účelovou karoserií vozidla. Proudnice je zakončena hubicí, která umožňuje plynulé nastavení od plného k sprchovému proudu s úhlem výstřiku 100°.
Pomůžeme Vám s výběrem vhodného automobilu

Plánujete nákup nové požární techniky? Rádi Vám poradíme a pomůžeme s výběrem. Pokud zadáváte výběrové řízení nebo jen potřebujete před důležitým rozhodnutím další informace. Oslovte nás prosím vypněním krátkého formuláře. V krátké době Vás budeme kontaktovat. Děkujeme.

Naši dodavatelé podvozků