CAS 30 - T815-7 4x4.1R

CAS speciál (těžká)

CAS 30 - T815-7 4x4.1R


Požární automobil Aussie Wildfire 5•4 je určený k hašení požárů v buši a lesním porostu v Austrálii.
CAS 30 – T815-7 4x4.1R se svojí koncepcí řadí mezi cisterny pro zásah vodou nebo pěnou. Jedná se o speciální vozidlo určené pro provoz na pozemních komunikacích, mimo zpevněné komunikace a do těžkého terénu při hašení požárů v buši a lesním porostu.
Automobil je postaven na dvounápravovém podvozku TATRA T815-732R53 s rozvorem 4090 mm. Na přední i na zadní nápravě je jednoduchá montáž. Všechna kola jsou vybavena centrálním dohušťováním ovládaným z místa řidiče. Kabina osádky umožňuje přepravu tříčlenné posádky.
Požární automobil je vybaven odstředivým čerpadlem, nádrží na vodu a pěnidlo.
Karosérie vozidla se skládá z kabiny řidiče, která je součástí podvozku a účelové nástavby hasicího zařízení, která je rozdělena na:
- přední plošinku pro dva hasiče,
- nádrž na vodu a pěnidlo,
- zadní skříň pro požární příslušenství a čerpací zařízení.

Kabina řidiče je celokovová, dvoudveřová, sklopná s rovnými čelními skly. V kabině jsou dvě sedadla pro osádku a sedadlo řidiče, všechna sedadla jsou vybavena samonavíjecím 3-bodovým bezpečnostním pásem. Před palubní deskou jsou umístěny dvě lampičky na čtení map. Na kabině řidiče je umístěna světelná rampa s modrými a červenými světly a se sirénou s možností volby tónu "WAIL", "YELP", "HI-LO" a s reproduktorem pro hlášení. Ovládací skříňka světelné rampy je umístěna na palubní desce v kabině řidiče.
V kabině řidiče v prostoru nad čelním sklem a bočními okny jsou umístěny vnitřní ochranné rolety, které po rozbalení slouží k ochraně posádky před sálavým teplem z okolního požáru.

Účelová nástavba
Přední plošinka, která je mezi kabinou řidiče a vodní nádrží, umožňuje činnost dvou hasičů při zásahu i během jízdy vozidla. Kostra plošinky je sešroubovaná z hliníkových profilů a oplechována hliníkovým plechem při použití technologie lepení. Tato plošinka je přístupná z obou boků vozidla pomocí schůdků se zábradlím. Podlaha plošinky a příčky žebříku mají neklouzavou úpravu. Vstup na plošinku je uzavřen dveřmi s pružinovými panty, které drží dveře v zavřené poloze. Z bezpečnostních důvodů se dveře otevírají dovnitř a tím zabraňují vypadnutí hasičů.
V přední části lávky je umístěna speciální roleta, která umožňuje zakrýt prostor lávky  a tím zajistit ochranu dvou hasičů proti sálavému teplu z okolního požáru.
Na plošince jsou dvě proudnice s hadicí DN25 o délce 2 m a uzavírací kulové ventily. Maximální výtlačný tlak je 16 bar.
Na levém a pravém boku plošinky jsou umístěny lafetové proudnice. Proudnice má nastavitelný průtok 115-230-360-415 l/min a tvar výstřikového proudu buď plný přímý nebo plynule nastavitelný clonový proud s rozptylem 0 – 110°.

Nádrž na vodu a pěnidlo
Nádrž na vodu je vyrobena z nerezového plechu, má hranolovitý tvar. Je vybavena zařízením na dálkovou kontrolu množství. Na horní části nádrže je průlez o ø 510 mm s odklopným víkem. Součástí hlavní nádrže na vodu je i integrovaná nádrž na vodu pro sebeochranný systém. Tato nádrž je konstruována tak, aby k jejímu naplnění došlo vždy při naplnění vodní nádrže.
V zadní části nádrže na vodu je umístěna  komora přídavné nádrže na vodu, která slouží pro zvýšení objemu vodní nádrže. Tuto přídavnou nádrž lze využívat pouze při provozu mimo pozemní komunikace.
Na panelu na plošince, v kabině řidiče a na hlavním panelu v zadní levé skříni je umístěn stavoznak na kontrolu stavu hladiny ve vodní nádrži.
Nádrže na pěnidlo jsou nerezové a jsou včleněny do nádrže na vodu. Jsou opatřeny plnícími otvory na horní části nádrže, membránovým odvzdušňovacím ventilem s přepadem a zařízením pro dálkovou kontrolu množství.
Na panelu v kabině řidiče a na hlavním panelu v zadní levé skříni jsou umístěny stavoznaky na kontrolu stavu hladiny pěnidel v nádržích.

Zadní skříň pro požární příslušenství a čerpací zařízení
Kostra zadní skříně je sešroubovaná z hliníkových profilů a oplechována hliníkovým plechem při použití technologie lepení. Boční otvory i zadní část skříně jsou zakryty hliníkovými roletkami. Zadní roletka zakrývá skříň s čerpacím zařízením.,V pravé i levé boční skříni je umístěn průtokový naviják. Ovládací panel čerpacího zařízení je umístěný v levé zadní skříni.
Nad zadní roletou je umístěna výstražná alej, na horní plošině jsou výstražné majáky, LED světlo. V horní části je zabudována couvací kamera.

Čerpací zařízení
Čerpací zařízení, které je uloženo v zadní skříni, tvoří odstředivé čerpadlo, sací a výtlačné potrubí se zpětnými klapkami. Ovládací panel čerpadla je umístěný v levé zadní skříni pod průtokovým navijákem.
Čerpadlo
Čerpadlo může být použito v režimu nízkotlaku, vysokotlaku popřípadě v kombinovaném provozu.
Pro zavodnění čerpadla slouží vývěva, která může fungovat v automatickém režimu (automaticky vypne při dosažení tlaku 0,08 MPa) nebo je možné vývěvu  trvale vypnout (pokud např. za provozu dochází ke kolísání tlaku a vývěva se nepravidelně zapíná).

Přiměšovací zařízení
Přiměšovací zařízení sestává z proudového přiměšovače, regulační klapky, elektronické jednotky přiměšování, dvou ovládacích panelů a propojovacího potrubí.
Elektronická jednotka přiměšování
Na vozidle je použit univerzální systém automatického přiměšování pěnidla.
Základní funkcí řídicí jednotky je regulace přiměšování pěnidla do vody prostřednictvím měření průtoků vody a přiměšovací látky a následným plynulým dávkováním v rozsahu 0 až 6% s přesností na 0,1%.
Pro rychlou volbu umožňuje elektronická regulace uložení dvou hodnot do paměti. Nastavené procento přimísení je automaticky udržováno nezávisle na okamžitém průtoku na výstupu z čerpadla.

Zařízení pro rychlý zásah
Vysokotlaké zařízení pro rychlý zásah se skládá z vysokotlaké části čerpacího zařízení a průtokových navijáků, které jsou umístěny v levé a pravé zadní skříni.
Vysokotlaké zařízení lze provozovat i v režimu nízkotlaku.
Zařízení pro rychlý zásah je trvale napojeno k čerpacímu zařízení. Sestává z průtokového navijáku, tlakové hadice DN 25 o délce 60 m a pistolové proudnice s možností regulace průtoku a tvaru výstřikového kužele.

Nárazníková lafetová proudnice
Nárazníková lafetová proudnice je umístěna před předním nárazníkem. S nárazníkovou lafetou lze otáčet v horizontálním i vertikálním směru a ovládat tvar výstřikového proudu od plného proudu až k mlze.
Nárazníkovou lafetu lze ovládat z ovládacího panelu umístěného v kabině řidiče. Pohyb lafety se ovládá pákovým ovladačem do požadovaného směru.
Přívod vody je možné ovládat dvěma způsoby:
- tlačítkem na pákovém ovladači,
- zapnutím ovladače kulového kohoutu na ovládacím panelu.
Tvar výstřikového proudu trysky nárazníkové lafety se ovládá pomocí kolébkového přepínače na horní ploše pákového ovladače lafety.
Nárazníkovou lafetu je možné používat pro hašení vodou i pěnou.

Sebeochranný systém
Vozidlo je vybaveno sebeochranným systémem, který vozidlo i posádku ochraňuje proti sálavému teplu z okolních požárů. Systém tvoří nádrž na 700 l vody, která slouží jako dostatečná zásoba pro činnost tohoto zařízení po dobu 5 minut při volnoběhu motoru. Tlaková voda je z čerpadla potrubím rozváděna k ochranným tryskám, které jsou po vnější části vozidla rozmístěny tak, aby ochraňovaly kabinu řidiče, plošinku s obsluhou, střechu a spodní část vozidla včetně pneumatik a vzduchových vlnovců pérování.
Dodávka do sebeochranného systému může být doplněn pěnou.
Sebeochranný systém je vybaven záložním elektrickým čerpadlem dodávajícím 70 l/min při tlaku 1,0 bar. Tento záložní čerpací systém je ovládán bezpečnostním tlačítkem na ovládacím panelu v kabině řidiče. Při činnosti tohoto záložního elektrického čerpadla jsou aktivní pouze trysky umístěné na střeše kabiny řidiče. V tomto režimu není možné přiměšovat pěnidlo do sebeochranného systému.

Lanový naviják
V přední části podvozku je umístěn lanový naviják s tažnou silou 50,7 kN. Naviják má elektrický pohon s jištěním proti přetížení. Naviják se upevňuje do závěsu v předním nárazníku a je odnímatelný.

Krátké video CAS 30 - T815-7 4x4.1R alias Aussie Wildfire 5•4 je možné shlédnout zde.

CAS 30 - T815-7 4x4.1R

TECHNICKÉ ÚDAJE

Rozměry vozidla

 
Délka 7 990 mm
Šířka 2 500 mm
Výška při pohotovostní hmotnosti 3 000 mm
Světlá výška pod nápravou 360 mm

Hmotnosti vozidla

 
Provozní 16 000 kg
Celková 18 000 kg

PODVOZEK

Typ TATRA T815-732R53 4x4.1R
Typ motoru naftový, přeplňovaný, s přímým vstřikem paliva, chlazený vzduchem
Výkon motoru 325 kW/1 800 min-1
Motor splňuje emisní normu EURO5
Náhon 4x4 s připojitelným pohonem přední nápravy
Převodovka 6-ti stupňová, plně automatická s hydrodynamickým měničem
Brzdový systém 4 na sobě nezávislé systémy s ABS
Napětí elektrického systému 24 V (2 akumulátory 12 V / 170 Ah)
Objem palivové nádrže (nafta / AdBlue) 220 l / 67 l
Maximální rychlost vozidla 100 km/h

KABINA

Typ jednoprostorová, sklopná, dvoudvéřová
Počet míst k sezení 1 + 2

NÁSTAVBA

Materiál rám vyroben z hliníkových profilů a polepen hliníkovým plechem

NÁDRŽE

Hlavní nádrž na vodu 3 100 l
Přídavná nádrž na vodu 800 l
Nádrž na sebeochranu 700 l
Nádrž na pěnidlo 2x 100 l

ČERPACÍ ZAŘÍZENÍ

Nízkotlak

 
Jmenovitý průtok vody 3 000 l/min
Jmenovitý pracovní tlak 1,0 MPa
Jmenovitá sací výška 3,0 m

Vysokotlak

 
Jmenovitý průtok vody 400 l/min
Jmenovitý pracovní tlak 4,0 MPa

PRŮTOKOVÝ NAVIJÁK

Rozměry hadice DN 25/60 m
Proudnice pistolová s možností regulace průtoku a výstřikového kužele
Jmenovitý průtok 200 l/min
Jmenovitý tlak 4,0 MPa

LAFETOVÉ PROUDNICE PLOŠINY

Typ lafety Pok Snake
Typ proudnice Jet Protek 366

RUČNÍ  PROUDNICE PLOŠINY

Typ proudnice Jet Protek 360 (vysokotlaká)
Typ hadice Elaflex TW25

NÁRAZNÍKOVÁ PROUDNICE

Typ proudnice Sidewinder 8494-01
Ovládání dálkové

SEBEOCHRANNÝ SYSTÉM

Typ čerpadla Sigmet ECC24/40
Typ trysek PLH 7,5, sprinkler minimax, MX-FU

LANOVÝ NAVIJÁK

Typ navijáku elektrický Ramsey
Tažná síla 50,7 kN

Technické změny vyhrazeny. 02/2016
(7045.09)

Pomůžeme Vám s výběrem vhodného automobilu

Plánujete nákup nové požární techniky? Rádi Vám poradíme a pomůžeme s výběrem. Pokud zadáváte výběrové řízení nebo jen potřebujete před důležitým rozhodnutím další informace. Oslovte nás prosím vypněním krátkého formuláře. V krátké době Vás budeme kontaktovat. Děkujeme.

Naši dodavatelé podvozků